BalkanBasket

A1: Cedevita stigla do četvrtog uzastopnog naslova

Četvrti puta uzastopce prvak Hrvatske je momčad Cedevite. Oni su večeras u do posljednjeg mjesta napunjenom Draženovom domu sa 75:78 savladali Cibonu i tako sa 3-2 u seriji stigli i do četvrtog ukupnog naslova prvaka, unatoč dva poraza u prve dvije utakmice.

U prvom se poluvremenu osjetio pritisak velike utakmice. Niti jedna momčad nije napravila razliku veću od  četiri poena, a već na polovici prve dionice trener Cedevite Veljko Mršić zaradio je tehničku pogrešku zbog prigovora. Sasvim opravdano se bunio, ali i sasvim opravdano zaradio kaznu jer je ušao gotovo do pola terena. Valja napomenuti da je Cedevita prvu tricu ubacila preko Filipa Krušlina tek iz 12. pokušaja u 19. minuti za prednost 28:30, a do kraja poluvremena Scottie Reynolds stigao je izjednačiti na 30:30.

I onda furiozno otvaranje nastavka gostiju, odnosno Ryana Boatrighta, koji ubacuje 11 uzastopnih poena, na što se Marko Tomas nadovezao tricom za seriju 14:2 u prvih pet i pol minuta nastavka. Seriju tricom prekida Reynolds, ali s devet kombiniranih poena nastavljaju Miro Bilan i Džanan Musa za do tada najvećih +16 (35:51). Cibona se do konca treće dionice ipak malo pribrala, pa se u posljednjih deset minuta ušlo s rezultatom 46:58.

I ništa nije mirisalo na neizvjesnu završnicu, pošto je Cedevita mirno kontrolirala rezultat, pa je Cibonu u igru odlučio vratiti gostujući trener Mršić, koji na dvije minute i 15 sekundi prije kraja pri rezultatu 58:72 u igru ubacuje drugu petorku. Pola minute kasnije Željko Šakić ubacuje tricu, pa napad kasnije i dva bacanja, ali kod prekršaja Ivana Vučića Šakić zarađuje tehničku, pa slobodno bacanje za goste ubacuje Musa. Do kraja je ostala minuta i devet sekundi, a rezultat je 63:73. A potom drama.

Cedevita promašuje još jedan napad, a tricu na drugoj strani ubacuje Paolo Marinelli. Nakon time-outa gostiju i vraćanja prve petorke na parket, Vukovi rade brzi prekršaj na Bilanu, koji pogađa jedno bacanje, a novom tricom mu uzvraća Šakić. Luka Žorić potom presjeca ubačaj sa strane uz prekršaj Boatrighta. Žorić pogađa oba bacanja, a nakon još jedne izgubljene lopte Cedevite dva zicera promašuje Nebojša Joksimovič. Ušli smo tada kod 71:74 u penal završnicu, koju je dvicom sa šest metara zaključio Žorić za konačnih 75:78.

Najefikasniji kod Vitamina sa 22 je poena bio Boatright, 12 koševa dodao je Bilan, a 10 uz šest skokova Krušlin. Žorić je sa 17 koševa i sedam skokova ponovno bio najbolji igrač Cibone, a po 13 poena dodali su Reynolds i Šakić.